The Last Match

Co dzieje się kiedy nie ma budżetu na wystawę, ale mimo to chcesz zrobić coś znaczącego?

Łotewski magazyn sztuki komiksowej kuš! zaprosił międzynarodowych ilustratorów oraz artystów komiksowych do stworzenia czegoś z niczego. Kuš! zaoszczędził nawet na papierze, zmuszając artystów by interpretacje ‘ostatniej zapałki’ narysowali na skrawkach papieru o wielkości zaledwie 0,00166 m2. W ten sposób małe prace mogą być z łatwością przechowywane w kilku pudełkach po zapałkach. Podczas wystawy zgromadzone rysunki wyciągane są z pudełek i wieszane na ścianie nie za pomocą gwoździ, lecz zapałek. Każda mała praca wisi więc elegancko na swojej własnej zapałce.

Wystawa jest dowcipnym komentarzem do jakże strasznego kryzysu finansowego, ale i nowych poszukiwań strategii przetrwania wystaw sztuki. Wszystko zaczęło się jesienią 2009 roku w Rydze, z udziałem 150 artystów z całego świata, m.in. z Chin, Finlandii, USA, Afryki, Brazylii czy Australii – już wtedy Last match można było uznać za największą na świece wystawę małej sztuki.

Do wiosny 2011 roku zebrano ponad 300 prac w ramach wciąż rozwijającej się wystawy, którą po raz pierwszy pokazano na festiwalu sztuki w Rydze, a następnie w różnych miejscach w Lizbonie, Linz, Haarlem, Erlangen, Leipzig, Tbilisi i Pradze w listopadzie 2010, prezentując rysunki znanych i mniej znanych artystów komiksowych z 44 różnych krajów.
thelastmatch.wordpress.com
kuš!
kuš! (łotewski odpowiednik dla “pssst”) to istniejący od 2007 roku, znany magazyn komiksowy z Łotwy. Obecnie jest on jedynym magazynem komiksowy na Łotwie. kuš! ukazuje się po angielsku cztery razy do roku, czasem jako magazyn w wersji kieszonkowej, innym razem jako wielkoformatowy plakat, bądź zestaw pocztówek. kuš! to platforma do prezentowania eksperymentów komiksowych łotewskich artystów. Aby rozwijać kulturę na Łotwie kuš! zaprasza międzynarodowych artystów do pisania artykułów, organizuje także warsztaty i wystawy, których celem jest popularyzacja komiksu, jak również promocja artystów łotewskich, znanych i promowanych za granicą. Magazyn jest kuratorowany przez Davida Schiltera, szwajcarskiego imigranta. www.komikss.lv
David Schilter (kurator wystawy)
Absolwent prawa szwajcarskiego mieszkający i pracujący na Łotwie, zwanej „krajem, który śpiewa”. W 2007, razem z Zanem Zajanckauską i grupą Łotyszy powołał do życia pierwszy łotewski magazyn komiksowy “kuš!”. Od tamtej pory regularnie organizuje warsztaty komiksowe i wystawy na Łotwie i poza nią, i nie spocznie, dopóki nie zaczną nazywać jej „krajem, który rysuje”.