Clou Clouds. Agnieszka Piksa

Agnieszka Piksa (1983) łączy w swoich intermedialnych projektach elementy sztuki pojęciowej i aluzyjnej abstrakcji, z powodzeniem adaptując ten język do wymogów graficznej narracji.
Niektóre z opowiedzianych przez nią historii przywodzą na myśl katalog elementów wybrakowanej układanki, domagającej się uzupełnienia przez czytelnika; inne, bardziej dynamiczne epizody można odczytywać wręcz jako sejsmograficzny wykres emocjonalnego zaangażowania narratora.
Wystawa w poznańskim Arsenale stanowi retrospektywny przegląd niekonwencjonalnych grafik-diagramów, zrealizowanych przez autorkę w ciągu ostatnich dwóch lat. Cykl „chmur pojęciowych” obejmuje prace tekstowe, w których klasyczna literacka narracja zastąpiona została przez formę „eseju wizualnego”, podobnego aleatorycznej partyturze. Tym samym projekt „Clue Clouds” w bezpretensjonalny sposób odwołuje się do tradycji konceptualnej, wzbogacając ją o ekspresyjną formę graficzną i nietuzinkowe poczucie humoru.

Agnieszka Piksa – (ur. 1983) mieszka i pracuje w Krakowie. Studiowała na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie i w Universitate de Arta si Design w Cluj-Napoca. Zajmuje się rysunkiem i ilustracją, realizuje autorskie komiksy, eksperymentuje z językiem; tworzy obiekty, instalacje, „chmury pojęciowe” oraz „nibyfilmy”. Publikowała w międzynarodowych magazynach „Kush!” i „Grid”; we współpracy z wydawnictwami Centrala i Volans publikowała również serie autorskich pocztówek. W 2009 nakładem Gili-Gili wydała w limitowanej edycji swój debiutancki komiks „Albert Bienenstock”. Uczestniczka targów „Krótkie historie” i projektu „Orbis Pictus”. Swoje prace prezentowała m.in. w Fluxus Ministerija w Wilnie („New Anatomy”), Artisterium w Tbilisi („The Last Match”) i BWA Design we Wrocławiu („Body in the Library”). Aktualnie współpracuje z Muzeum Sztuki w Łodzi.

Strona autorki: www.agapixa.blogspot.co.uk